Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Państwowe szkolnictwo - Feliks Koneczny

Autor: Feliks Koneczny
ISBN: 978-83-65546-49-4
Rok wydania 2019
Il.stron: 32
Oprawa Miękka
Format: 125 x 195 mm
Cena detaliczna: 15.00
Nasza cena: 9.90
Dostępność: dostępna
Ebook: nie



(...) Aż do XVI wieku nikt nie pomyślał, iżby państwo miało zajmować się szkolnictwem. Przez całe wieki szkoły były monopolem Kościoła, nie z zasady wcale, lecz z konieczności, bo tylko duchowieństwo mogło udzielać nauki książkowej, gdyż tylko ono ją posiadało. Dopiero protestantyzm stał się pomostem do szkoły państwowej. (...) Uważałem za potrzebne podać ten przegląd, ażeby wykazać, że pomysł szkoły państwowej, a tym bardziej monopolu, jest wcale niedawnej daty; że nie są to bynajmniej rzeczy „rozumiejące się same przez się”, lecz wynikłe z okoliczności. Mówiąc na ogół, jest to dar protestantyzmu.

Fragment eseju

 

 

Zdjęcia powiązane z książką
Książki powiązane
Feliks Koneczny | Jan III Waza i misja Possewina

Przyjęło się o królu Janie III Wazie mniemać, że był katolikiem w skrytości i tylko z politycznych względów nie wystąpił jawnie z restauracją katolicyzmu. Niniejsza rozprawa zamierza zmienić to zapatrywanie.

Prof. Feliks Koneczny

 



Feliks Koneczny | Napór Orientu na Zachód

Kto ocali u nas cywilizację łacińską? Odpowiedź na kartach tej krótkiej, ale jakże ważnej, książeczki geniusza z Krakowa.



Feliks Koneczny | Protestantyzm w życiu zbiorowym

Czy to reformacja dała podstawy teologiczne do rządów absolutnych i doprowadziła do mechanizacji życia społecznego? Czy nadmierne zainteresowanie przez organy państwowe obywatelem nie wynikało wprost z podstaw teologicznych sformułowanych przez reformację? Czy indyferentyzm religijny stał się cechą społeczeństw i narodów protestanckich? Czy wreszcie protestantyzm prowadzi w ostateczności do neopoganizmu? Na te wszystkie pytania udziela zaskakujących odpowiedzi krakowski historiozof.



Feliks Koneczny | Tło cywilizacyjne odsieczy wiedeńskiej

Pod Wiedniem broniło się chrześcijaństwo, idąc na wojnę prawdziwie religijną. Zastanówmy się nad związkiem tego z kwestią cywilizacji.





Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X