
Praca zbiorowa | Fałsz politycznych frazesów, czyli pospolite złudzenia w polityce i gospodarce (eseje z magazyn)
Fałsz politycznych frazesów… to zbiór ponad osiemdziesięciu artykułów pochodzących z magazynu „The Freeman”, wydawanego przez amerykańską Foundation for Economic Education. Zebrane w tym zbiorze teksty uporządkowane zostały w pewną logiczną całość, dzięki czemu czytelnik zainteresowany konkretnym zagadnieniem czy problemem ekonomicznym bez trudu znajdzie odpowiedź na interesujący go temat. Fałsz politycznych frazesów bezlitośnie rozprawia się z wieloma mitami, jakie dominują w naszym codziennym życiu gospodarczym.
NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY

Ludwik Papaj | Koncepcja człowieka w poglądach Ludwiga von Misesa
NAKŁAD WYCZERPANY
Mises nie tworzył koncepcji homo agens tylko na potrzeby ekonomii. Jego celem było zwrócenie uwagi na to, że każda ludzka aktywność niezależnie, z jaką związana jest działalnością, podlega zawsze tym samym regułom. Pierwszą i najważniejszą z nich było spostrzeżenie, że rzeczywistość nie jest kształtowana przez tajemnicze siły, a wyłącznie na skutek twórczego ludzkiego działania. To właśnie sprawczość, jako aktywność rozumu jest tym, co w największym stopniu odróżnia gatunek ludzki, od świata zwierząt.

Richard Prebble | Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze
"Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze" to książka o wartościach, o ideach, o związkach przyczynowo-skutkowych, o konieczności pozytywnego nastawienia do życia, o dobrym przywództwie, o fatalnych skutkach istnienia własności państwowej oraz o klęsce nowozelandzkiego państwa opiekuńczego, które z definicji nigdy nie może działać dobrze. Autor opowiada ciekawe historie i anegdoty, jakie mu się przydarzyły kiedy pełnił odpowiedzialne funkcje ministerialne i wnioski płynące z tych wydarzeń. Dzięki temu książkę czyta się nie tylko z ciekawością, ale i z uśmiechem na ustach, bo liczba absurdów, z jaką Prebble musiał się zmierzyć, była imponująco wielka. Jak sobie z tym poradził, opowiada na kartach tej książki.
NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY

Michał Wojciechowski | Moralna wyższość wolnej gospodarki
Tworzenie dóbr materialnych to służba ludziom. Gospodarowanie jest więc z natury moralne, choćby nadużycia kierowały je na złe tory. Zdrowy i sprawiedliwy ustrój gospodarczy opiera się na prawie do własności (przykazanie „nie kradnij”) oraz na wolności, przysługującej osobie ludzkiej. Taki ustrój stwarza warunki dla pracy i przedsiębiorczości i zmniejsza obszary biedy. Przeszkodą jest natomiast biurokratyczne państwo. Książka Moralna wyższość wolnej gospodarki omawiając te tematy sięga do Biblii, nauczania Jana Pawła II i refleksji ekonomiczno-moralnej.
NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY

Jacek Kacperski | Szkoła austriacka wobec socjalizmu
Książka Kacperskiego to najlepsze wprowadzenie do szkoły austriackiej ekonomii. Zdecydowanie polecamy wszystkim, którzy chcieliby poznać tę najciekawszą ze szkół ekonomicznych.W pracy znajdziemy historię tego nurtu, najważniejszych przedstawicieli, zasady oraz idee, które są najważniejsze dla tego nurtu myśli ekonomicznej, a także argumenty przeciwko niemożliwości spełnienia marzeń socjalistów różnej maści.
NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY