Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Moralna wyższość wolnej gospodarki - Michał Wojciechowski

Autor: Michał Wojciechowski
ISBN: 978-83-61344-00-1
Rok wydania 2008
Il.stron: 128
Oprawa Miękka
Format: 145 x 205 mm
Cena detaliczna: 20.00
Nasza cena: 14.00
Dostępność: dostępna
Ebook: nie

Pliki powiązane z książką




Tworzenie dóbr materialnych to służba ludziom. Gospodarowanie jest więc z natury moralne, choćby nadużycia kierowały je na złe tory. Zdrowy i sprawiedliwy ustrój gospodarczy opiera się na prawie do własności (przykazanie „nie kradnij”) oraz na wolności, przysługującej osobie ludzkiej. Taki ustrój stwarza warunki dla pracy i przedsiębiorczości i zmniejsza obszary biedy. Przeszkodą jest natomiast biurokratyczne państwo. Książka Moralna wyższość wolnej gospodarki omawiając te tematy sięga do Biblii, nauczania Jana Pawła II i refleksji ekonomiczno-moralnej. Przedstawia relację ekonomii do etyki i teologii, zagadnienia własności, majątku i obowiązków wobec bliźnich, wolnego rynku, pracy, przedsiębiorczości, roli państwa, rodziny, służb publicznych, opodatkowania. Dowodzi przy tym chrześcijańskiego charakteru i moralnej wartości wolnej gospodarki.

SPIS TREŚCI

Przedmowa
I. Zasady

Ekonomia jako etyka
Co ma teologia do gospodarki

II. Wolność, własność, sprawiedliwość

Kapitalizm czyli sprawiedliwość
Po pierwsze nie kradnij
Słuszność prawa własności
Co ogranicza własność prywatną
Bogaty jako wielbłąd
Liberalizm czy wolność?
Pożyczanie czy lichwiarstwo?

III. Praca

Nie ma dobra bez pracy
Moralna szansa przedsiębiorczości
Ludzie w rolach gospodarczych
Ostatni z grzechów głównych

IV. Władza

Czemu służy państwo
Nie ma państwa bez podatków
Niesprawiedliwości podatkowe
Gospodarka a ideologie polityczne
„Sami kradną i nauczyli Murzynów kraść”

V. Służba

Jak pomagać, by pomóc?
Albo rodzina, albo ZUS
Szkoła i szpital – służba czy biznes?
Kościół w świecie gospodarki
Zakończenie

NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY

 

Pliki powiązane z książką


Zdjęcia powiązane z książką
Książki powiązane
Erik von Kuehnelt-Leddihn | Demokracja - opium dla ludu EBOOK

Wierzysz, że demokracja to najlepszy system rządów, jaki stał się udziałem ludzkości? Wierzysz, że demokracja najlepiej broni twoich praw, jest sprawiedliwa, twój głos ma realne znaczenie, a ty masz wpływ na rzeczywistość polityczną? Jeśli tak uważasz to bezwzględnie musisz poznać pracę Demokracja – opium dla ludu, w której Autor poddaje system demokratyczny dogłębnej analizie. Książka jest o tyle niebezpieczna, że po jej lekturze Czytelnik już nigdy nie będzie patrzył na demokrację łaskawym okiem i pokładał w niej swoich nadziei na lepsze jutro.

 

Austriacki mistrz pióra z bezlitosną siłą rozbija w proch wszystkie fałsze i sofizmaty apologetów demokracji.

Prof. Jacek Bartyzel



Frederic Bastiat | Prawo EBOOK

Prawo to obok Co widać i czego nie widać najsłynniejszy esej Frédérica Bastiata. Autor, z właściwymi dla niego zacięciem i błyskotliwością, przeprowadza wywód, w którym zarazem odzwierciedla istotę obecnej korupcji prawa, jak i wskazuje, czym to prawo być powinno. Nie lękając się obnażyć cele Lewiatana, dzierżącego w swoim uścisku poddane niebywałej inflacji prawodawstwo, Bastiat wykracza poza zwykłą krytykę, starając się też wskazać wzorzec pozytywny w prawie… negatywnym – „wolność od” zamiast „prawa do”.



Michał Wojciechowski | Między polityką a religią

W kwestiach najistotniejszych dla urządzenia państwa jest dziś niewiele ducha chrześcijańskiego. Żyjemy w kraju, w którym można w wielu przypadkach zabijać nienarodzone dzieci; w którym władza wyzyskuje obywateli, krepuje ich inicjatywę oraz zaniedbuje ochronę ich bezpieczeństwa i majątku. Aparat państwa jest przerośnięty i monopolizuje wiele dziedzin. Siły laickie mają możliwości działania nieproporcjonalne do swej liczebności. Tymi właśnie problemami zajmuje się w swojej książce prof. Wojciechowski.



Friedrich von Hayek | Intelektualiści a socjalizm

Sięgając po ten esej Czytelnik może poznać tajniki wdrażania pewnych koncepcji przez ludzi określonych przez Hayeka mianem „zawodowych sprzedawców idei”. Typowy współczesny intelektualista czy też „autorytet moralny” nie musi posiadać specjalnej wiedzy o niczym szczególnym, również w temacie o którym dyskutuje, albo wypowiada się z pozycji ex cathedra, nie musi być nawet specjalnie inteligentny, aby pełnić swoją rolę jako pośrednika w szerzeniu idei.



Robert Gwiazdowski | A nie mówiłem? Dlaczego nastąpił kryzys i jak najszybciej z niego wyjść?

„Ludzie postępują rozsądnie dopiero wówczas, gdy inne możliwości zawiodą” – powiada jedno ze słynnych Praw Murphy’ego. Niestety w miarę jak różne możliwości zawodzą ludzie mają skłonność powracać do tych, które zawiodły już wcześniej. Trzeba więc ciągle i ciągle od nowa przypominać idee, które już wcześniej zawiodły i te, które odniosły sukces. Zbiór artykułów, które trzymasz Czytelniku w ręku to takie właśnie przypomnienie. I jednocześnie obrona pewnej idei. Idei, którą jej przeciwnicy starają się w jakiś sposób zdeformować, aby łatwiej ją skompromitować. To idea wolności. 





Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X